W góry, w góry miły bracie….
powrót

Dziś, po prawdziwej eksplozji nowinek i możliwości technicznych, kiedy minęła już pierwsza fala zachwytu i fascynacji kulturą masową w miejscu swojego wypoczynku coraz częściej szukamy spokoju i ciszy. Oferują nam to Gorce i Beskid Wyspowy – miejsca nieodległe od „Zakopianki”, ale z dala od miejskiego zgiełku i wysokich cen – zjawisk charakterystycznych dla popularnych kurortów, sąsiednich Pienin czy Tatr.

Trasy do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, tak w Gorcach jak i Beskidzie Wyspowym, są dość dobrze oznakowane, a wydane mapy i przewodniki pozwalają sprawnie i bezpiecznie poruszać się po terenie. Coraz większą popularnością cieszy się również turystyka konna.

Doskonałym miejscem wypadowym do każdej z tych form aktywnego wypoczynku jest stacja Lubomierz SKI. Celem wyprawy może być nie tylko pobliska Jaworzynka. Polecamy każdy szlak prowadzący z Lubomierza:

czarny na Kudłoń ok.2,15h

żółty         Lubomierz Przysłop - Kudłoń ok. 2,5h

żółty         Lubomierz Przysłop - Jasień przez Myszyce ok 2,5h

niebieski   Lubomierz Rzeki - Gorc ok 2h

niebieski   Lubomierz Rzeki - dolina Kamienicy - Przełęcz Borek - ok 3h

czarny      na Kobylicę ok 1h /do połączenia ze szlakiem zielonym Mszana Dolna - Jasień/.

 

Warto zadać sobie trochę trudu i „zdobyć” szczyt, ponieważ z większości nich rozciągają się doskonałe panoramy i widoki. Szczególnie piękne są z Ćwilina, Mogielicy, Czarnego Działu, Turbacza oraz Gorca.

Miłośników wrażeń estetycznych zachwycić może zjawisko tzw. inwersji temperatury często tutaj występujące, zwłaszcza w pochmurne, bezwietrzne dni.

Polega ono na tym, że temperatura w obniżeniach górskich jest niższa niż na szczytach gór. Wtedy to ze szczytów możemy podziwiać ”morze mgieł”, z którego odosobnione szczyty gór wyrastają z mgły jak wyspy z morza.

 

Pobliski Gorczański Park Narodowy oferuje różnorodną i bardzo dobrze opisaną sieć ścieżek edukacyjnych po swoim terenie.

 

Nikogo już nie trzeba zachęcać do chwili relaksującego spaceru połączonego z kontemplacją gorczańskiej flory i fauny, a zakończonego w miejscu szczególnym z uwagi, na swojego mieszkańca końca lat 70 – tych XXw. – przy szałasie, zwanym dzisiaj „Papieżówka”. To właśnie tutaj, incognito, mieszkał przez ok. dwa tygodnie ówczesny kardynał Karol Wojtyła, przygotowując się do pracy podczas Kongresu Eucharystycznego w Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką wartą uwagi każdego odwiedzającego to miejsce jest fakt, że bruk do tej pory stanowiący ścieżkę dojścia do budynku, ułożył własnoręcznie, wynosząc głazy z koryta Kamienicy. Również wnętrze szałasu jest wiernym odwzorowaniem tego, w którym mieszkał przyszły Papież.

 

A kiedy warto tutaj przybyć?

Wiosną, gdy na wielu łąkach i polanach jest „siwuiućko” od krokusów, czy latem, gdy podczas wędrówek przez pachnące żywicą świerczyny orzeźwia nas ich przyjemny chłód? A może zauroczą was wielobarwne jesienne buczyny lub zimowy puch, pod którym głęboko drzemie gorczańska przyroda? Odpowiedz na to pytanie pozostawiam wam turystom. Każdy odnajdzie tu swą ulubioną porę roku i miejsca, do których niechybnie będzie wracał”.

Serdecznie zapraszamy!


24/03/2015

Sprawdź warunki na stoku

Dostepność wyciągów:
  • Mały: NIE Średni: NIE Duży NIE
  • Warunki narciarskie: -----
  • Pokrywa śniegu: ----- cm

Prowadzimy naukę jazdy

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek 14.00 - 19.00

Sobota-Niedziela 9.00 - 19.00

Poznaj naszych partnerów